wtorek, 4 grudnia 2012

OBSERWACJE GRZYBNO i Zb. WONIEŚĆ

2 grudnia 2012 OBSERWACJE wraz z Patrykiem Kokocińskim w Godzinach od 12 do 14 

temperatura 2 C wiatr umiarkowany. Pola Szołdry Krzykliwiec 46ad, 3 juv (2 odczytane obrączki) ŻÓŁTA I NIEBIESKA

Niemy 1 ad, 2 juv

Gęś zbożowa 1


Stawy grzybno:

świstun 15

cyraneczka 28

czernica 1ad (samiec)

dwuczuby 2

krzyżówka 180

wrona siwa 5

śmieszka 4

niemy 18 (3 juv)

czapla siwa 4

krakwa 6

gągoł 1 (samica)

gil 4

myszołów 4

strzyżyk, bogatki, modraszki, czyże, kosy,


Wonieść: część północna

łabędź niemy ok 30 os.

cyraneczka ok 10 os.

krzyżówka ok 1100 os.

gęsi ok 420 os. w tym ok 20 białoczółek

Gdzieś w oddali odzywające się żurawie, kilka kilkanaście osobników

AKCJA BAŁTYCKA 2012

  OD 31 października Do 4 listopada przebywałem na Akcji Bałtyckiej w Bukowie nad Bałtykiem. Łapaliśmy głownie ptaki wróblowate m.in sikory, mysikróliki, pełzacze, rudziki i strzyżyki oraz ptaki drozdowate m.in kosy, kwiczoły oraz droździki.  Niesamowity Bird-watching nad morzem.A to wszystko w jesiennym klimacie nad Polskim Bałtykiem!




















         

niedziela, 23 września 2012

Wielkopolskie sowienie...

            21 września 2012 roku (z inicjatywy Koła Dąb Towarzystwa Przyjaciół Lasu) odbyły się zajęcia terenowe  i wykład na temat sów zamieszkujących nasze okolice. Pierwszą cześć tj. wykład poprowadziła Pani mgr Krystyna Stachura-Skierczyńska. Prezentacja dotyczyła życia sów występujących na terenie Polski. Kolejną częścią naszego spotkania było wyjście w teren. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna grupa udała się do WPN. Druga ( w której ja wabiłem sowy) przemieściła się do parku w Rogalinie. Nam udało się zwabić kilka puszczyków(symbol WPN) w rejonie Warty. Pierwszej grupie, spędzającej czas w Wielkopolskim Parku Narodowym niestety sowy nie dopisały, ale mieli okazję posłuchać rykowiska jeleni. 
            Całe spotkanie bardzo mi się podobało. Mam nadzieję, że organizowanych będzie więcej takich spotkań.;) POZDRAWIAM CAŁĄ  GRUPĘ „SOWIARZY”!

Zdjęcie Tomasz Witczak

niedziela, 16 września 2012

Rykowisko i puszczyki ;)

Nocne obserwacje sów... Wczoraj wraz z Patrykiem Kokocińskim pojechaliśmy o godzinie 20 do Doliny Mogilnicy w celu wabienia puszczyków oraz obserwacji jednego z największych rykowisk w Polsce jelenia wielkopolskiego.
    Pogoda(ciepła noc, wiatr, zachmurzenie) niezbyt odpowiadała jeleniom w czasie godów. Kilka ryczących byków i tyle.Podczas całodniowej obserwacji przez myśliwego ok. 30 byków.
   Puszczyk zaczął się odzywać po 23. A dokładnie 3 puszczyki reagowały na symulację głosową. Coś pięknego ryczące jelenie a w tle odzywające się
puszczyki. Cała sceneria zapiera dech w piersiach.

Pejzaż z jaskółkami ;)




sobota, 8 września 2012

WPN SOWIE ZAJĘCIA TERENOWE


Wielkopolski Park Narodowy - zajęcia terenowe

21-09-2012 Koło Dąb Towarzystwa Przyjaciół Lasu zaprasza mieszkańców Poznania i okolic na pierwsze zajęcia terenowe z cyklu - "Sowy w naszej okolicy"

Zajęcia podzielone zostana na dwie części
- Prelekcja : Najczęściej spotykane gatunki sów w naszej okolicy, ich rozpoznawanie, biologia, ekologia, ciekawostki. Wypluwki - co to takiego? Jak chronić sowy  w naszej okolicy- Wyjście  w teren
Miejsce - Wielkopolski Park Narodowy (przejazd samochodami na parking przy drodze publicznej, dalej w las na piechotę) , czas: od 1-2h po zachodzie słońca do ok 1 w nocy; metody: wabienie z playbacku; nasłuch, obserwacja.
Maksymalna liczba uczestników to 12 osób.
Zajęcia prowadzić będzie mgr Krystyna Stachura-SkierczyńskaSzczegóły i zgłoszenia pod adresem tpl.dab@gmail.com 
NAJPRAWDOPODOBNIEJ PODCZAS ZAJĘĆ BĘDZIE MOŻNA POSŁUCHAĆ MOICH SOWICH OPOWIEŚCI ORAZ ZOBACZYĆ USZATKOWE WYPLUWKI :)

wtorek, 4 września 2012

EDP 2012 W GRANOWIE


      Europejskie Dni Ptaków są świętem ptaków migrujących. Jak co roku, w pierwszą sobotę i niedzielę października, dziesiątki tysięcy przyrodników i pasjonatów z całej Europy udaje się do lasów, parków, na łąki i stawy, by policzyć skrzydlatych przyjaciół odlatujących do ciepłych krajów. Dla niektórych gatunków będzie to daleka wędrówka, wiodąca przez całe kontynenty.Wiele gatunków ptaków przylatuje na zimę na nasze tereny z północnej i wschodniej Europy, wśród nich te, które zimowy czas spędzają na wodach przybrzeżnych Bałtyku.
   
W tym roku po raz kolejny podczas EDP organizuję wycieczkę otwartą po okolicach Granowa. Wyprawa odbędzie się 6 października. Zbiórka o  godzinie 9 przed szkołą. Zabieramy ze sobą rowery. Być może uda nam się zlokalizować stanowisko zimowisk sowy uszatki.Trasa naszego "ptasiego rajdu":
- Pola pod Granówkiem. Tutaj będziemy mieli szansę zobaczyć ptaki migrujące m.in. ż
urawie oraz siewkowe w tym ptaka tegorocznych obchodów czajkę.- Las w Granówku. Czy odrobinie szczęścia będziemy mogli obserwować 5 gatunków dzięciołów( w tym dzięciołka, czarnego i zielonego), stadka sikor, drozdy oraz ptaki drapieżne m.in. myszołowa błotniaka stawowego i być może kanię rudą-która jest tutaj bardzo często obserwowana.-Wylewiska pod Separowem. Tutaj może uda nam się zobaczyć ptaki brodzące, wodne oraz siewki. Częstym gościem tych zbiorników wodnych są bernikle kanadyjskie, czaple białe , gęgawy gągoły i czernice. W okresie lęgowym obserwować tutaj można zielonkę i wodnika a także bąka. Spora szansa na obserwację błotniaka stawowego i zbożowego.-Las Niemierzyce. Tutaj często w okresie migracji obserwowane są stadka raniuszków i sikor, dzięcioły, drozdy, pokrzewki oraz ptaki drapieżne-myszołowy, krogulce, kobuzy i jastrzębie.-Park Granowo. Myślę, że zaobserwujemy tutaj sikory, pełzacze, dzwońce, zięby, drozdy m.in. kwiczoły i kosy.  Tutaj kończymy naszą wyprawę.

 ZAPRASZAM WSZYSTKICH DO WSPÓLNYCH OBSERWACJI PTAKÓW PODCZAS                                                                                                                            EDP W GRANOWIE!
 


     

poniedziałek, 3 września 2012

Obserwacja w Średzkiej strudze

 27.08.2012 na Stawach w Szczodrzykowie (plus odcinek Średzkiej strugi) zaobserwowalismy (z ciekawszych): 
cyranka 2 
cyraneczka 7 
perkozek 3 juv. 1 ad. 
kszyk 8 
brodziec piskliwy 2 
kwokacz 1 
łęczak 1 
batalion 1 
sieweczka obrożna 5 
piaskowiec 1 juv. 
żuraw 2ad. 1 juv. 
myszołów 7 
błotniak stawowy 11
derkacz 1
przepiórka 1
         
                                                                   PIASKOWIEC






Dwie obserwacje ptaków w Objezierzu i Żukowie

21.08.2012 wraz z Mateuszem Cymbałem  na stawach Żukowo i Objezierze zaobserwowaliśmy (z ciekawszych): 
-Kulik wielki 3 
-Batalion 8 
-Łęczak np 
-Brodziec sniady 7 
-Brodziec piskliwy 4 
-Sieweczka rzeczna 2 
-Kwokacz 2 
-krwawodziób 2 
-rycyk 1 
-Siewka złota ok.40 
-Czajka np 
-Biegus krzywodzioby 1 
-kszyk 3 
-Swistun 1 
-Bielik 1 
-krogulec 3 
-jastrząb 2 
-pustułka 2 
-Błotniak stawowy 8 
-Gęgawa 6 
-Gęś zbozowa 1 
-kormoran np
25.08.2012  Objezierze i Żukowo (z ciekawszych): 
łęczak np 
kulik wielki 3 
bigus zmienny 2 
Biegus krzywodzioby 1 
sieweczka reczna 2ad. 2juv. 
sieweczka obrożna 3ad. 2juv. 
siewka złota ok.30 
czajka ok.100 
brodziec piskliwy 2 
brodziec śniady 3 
kwokacz 7 
krwawodziób 1 
rycyk 1 juv. 
batalion ok.20 
kszyk 5 
żuraw 31 
kobuz 3 
myszołów 1 
B.stawowy 2 ad 
świstun 11 
cyraneczka np. 
krogulec 1 
dzierlatka 1 
kormoran 12 
rybitwa rzeczna 3juv. 3ad.

                                                                                  kuliki wielkie

                                                                        czajki i siewki złote
                                                                             siewkowce i ptaki brodzące
                                                                        łęczaki i krwawodzioby
                                                                        bataliony



Obóz ornitologiczny Jezioro Rakutowskie 2012

Błota Rakutowskie to rezerwat przyrody. Jest także ostoją ptaków w Polsce. To tutaj można zaobserwować  wodnika, zielonkę, bielika, tysięczne stada żurawi oraz ptaki zamieszkujące trzciny i łąki. Opiekę nad Rakuku pełnią studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego  w Krakowie. W tym roku, na przełomie lipca i sierpnia głównym obrączkarzem był Kuba Hasny. Obchody jak sprzed dwóch laty: „krzakowy” biegnący 0,5 km na E od obozowiska. Pokonujemy krzaki, drzewa wzdłuż łąki oraz „ trzcinowy" biegnący na S od obozu przez jezioro i trzciny.
                        
W dniach od 20 do 28 lipca podczas mojego pobytu  na błotach Rakutowskich temperatura 30 stopni C. Obchody od 5:00 do zmroku ( najczęściej 23:00)Codziennie łapały się  trzcinniczki, trzciniaki, brzęczki,potrzosy i rokitniczki. Pobudki wraz z klangorem żurawim ;] Do środy(26.lipca) obserwowaliśmy latające nad łąkami pojedyncze osobniki dudków  Bardzo niski poziom wody jeziora Rakutowskiego zaowocował obserwacjami ptaków brodzących i siewek( kilkadziesiąt łęczaków,brodźców śniadych i krwawodziobów oraz  kszyków). Na drugim brzegu ok.. 50 czapli białych, 10 siwych. Częstym gościem były także błotniaki stawowe, widziane kilkanaście razy dziennie.
Piątek 20.07.2012 Na Rakutowskim zaobrączkowano kilka świerszczaków, zaganiaczy piecuszków i pierwiosnków oraz pierwszego w tym roku srokosza ;). Do sieci wpadały także dymówki, szpaki, trznadel (1ad.) oraz bogatki i modraszki. Nad bagnem latały rybitwa czarna , kilkadziesiąt rzecznych i błotniaki stawowe.106 ptaków otrzymało blachę.
Sobota 21.07.2012 Zaobrączkowano kilkanaście wąsate, kapturek,, kilka brzęczek, gąsiorków oraz 1 ad Dzięcioła dużego oraz młode gąsiorki.
Zagościły także 2 remizy. Łapały się młode sikory . Nad obozem zaobserwowaliśmy dorosłego bielika. Z sieci wyciągnęliśmy ok. 130 ptaków ( w tym Retrapy i Kontrole )
Przy ognisku można było posłuchać głosu przepiórki zamieszkującej łąki.
Niedziela 22.07.2012 Z sieci wyciągnęliśmy ok. 150 ptaków.  Do ciekawszych możemy zaliczyć 1 osobnik makolągwy 1 juv. kos,  kwiczoła,  kilka wąsatek , 1 gajówkę, 3 mazurki, makolągwę oraz kilka świstunek ( łapały się głównie pierwiosnek i piecuszek) . Mieliśmy okazję zaobserwować 1 osobnika rybitwy białowąsej.
Poniedziałek 23.07.2012 Wstając na poranny obchód widoczność przysłaniała nam mgła. Z trzciny dochodził „bażancie ku-tuk” Zaobrączkowano m.in. kapturki, gajówki, dymówki, 1 ad piecuszek, 3 gąsiorki. 82 ptaki otrzymał „blachę”.
Wtorek 24.07 Zaobrączkowanych zostało ok. 140 ptaków. Do ciekawszych zaliczmy łozówki, 1 Dzięcioł duży, 1 samica zięby, 7 zaganiaczy, 1 Drozd śpiewak, kilka potrzosów. Na bagnie obserwowaliśmy 1 Kulika wielkiego lecącego na N , 1 przelotnego biegusa zmiennego. W południe do sieci wpadło małe stadko szpaków, których wyciąganie zajęło nam dużo czasu.
Środa 25.07.2012  Nad obozem nadsłuchujemy odgłosy dzięcioła zielonego. Zaobrączkowano 1 osobnika świergotka drzewnego, gajówkę kilkanaście świstunek, oraz kilka  remizów, zaganiaczy i wąsatek, a także 4 Pliszki żółte. Razem 140 osobników. Na bagnie obserwowaliśmy 30 czajek, 50 czapli białych oraz  pliszki siwe i żółte. Tego dnia przyjeżdża do nas Luke
Czwartek 26.07.2012 Najbardziej udany dzień podczas tygodniowego pobytu na bagnie. Kuba Hasny zaobrączkował 2 jarzębatki, młodą wilgę ;) kilka świerszczaków 2 dzięciołki, kilka piegży, cierniówek, kapturek oraz świstunek. Na środku Rakutowskiego żerowały 2 krwawodzioby, 4 biegusy zmienne  i 2 piskliwce, 12 czapli białych, 4 siewki rzeczne oraz 3 lecące kszyki. Z sieci wyciągnęliśmy 150 ptaków.
Piątek. 27.07.2012 O 5 rano z sieci pod amboną wyciągam rudzika. O 7 przelatują 3 raniuszki. Wpada kilkanaście pokrzewek w tym dorosły samiec jarzębatki ;),  remizy oraz kilka pokląskw . W rękach załogantów gości także 1 w tym roku muchołówka szara oraz młody podróżniczek ;] Mamy wszystkie pokrzewki zalatującei występujące w Polsce ;] Zalatują 2 bieliki. Na bagnie krwawodzioby, 2 biegusy malutkie, 4 zmienne, piskliwiec, 6 sieweczek rzecznych oraz kormoran lecący na N.
Tegoroczny lipiec spędzony nad Błotami Rakutowskimi był Rewelacyjny. Zachęcam wszystkich do udziału w obozach ornitologicznych!

dzięcioł duży


wąsatka                                                                     
zaganiacz


trzcinniczek
dzięciołek
wilga
podróżniczek
jarzębatka